Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Św. Maria od Wcielenia

Oprac. prezentacji s. Daria Klich OSU


Św. Maria od Wcielenia Martin-Guyart (1599-1672)

Urszulanka z Tours, mistyczka i autorka pism duchowych oraz misjonarka Kanady. Przybyła do Quebec 1 sierpnia 1639, aby tam założyć pierwszy w Ameryce klasztor Urszulanek. Wybitna wychowawczyni i nauczycielka, wywierała wpływ zarówno na francuskich osadników jak i na Indian, stając się wszystkim dla wszystkich w nowo powstającej kolonii. Jej bardzo liczne listy wysyłane do Francji stanowią ważne dokumenty dla dziejów Kanady. Nazwana przez J.B. Bossueta (1627-1704) "Teresą Nowego Świata", Maria od Wcielenia jest czczona w Kanadzie jako "Matka Kościoła Kanadyjskiego" i jako "Matka Ojczyzny".

Papież Jan Paweł II wyniósł ją do grona błogosławionych 22 czerwca 1980 r. Dnia 3 kwietnia 2014 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret, którym ogłosił Marię od Wcielenia  świętą (kaninizacja równoważna). Wspomnienie świętej obchodzi się 30 kwietnia.

Oprac. Urszula Borkowska OSU

Panie Boże, Ty doprowadziłeś świętą Marię od Wcielenia do kontemplacji tajemnicy Trójcy Świętej i uczyniłeś z niej apostoła o gorejącym sercu, przez jej wstawiennictwo i przykład daj nam życiem świadczyć o Twojej miłości, aby wzrastała liczba tych, którzy pragną Cię poznać, Ciebie kochać i Tobie służyć. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

(z tekstów liturgii wspomnienia)

 

Na dziś


Miejmy zawsze serca
rozpalone miłością.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych