Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Rok Życia Konsekrowanego - ropoczęcie Poznań

 

Rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego
w Poznaniu – 29 listopada 2014 r.


Rok Życia Konsekrowanego Poznańfot. www.seminarium.chrystusowcy.pl

Po ogłoszeniu przez Papieża Franciszka nowego roku liturgicznego Rokiem Życia Konsekrowa­nego w Archidiecezji poznań­skiej na spotkaniach Sióstr Przełożonych rozpoczęto przygotowania do obchodu tego czasu łaski.

Inauguracja odbyła się 29 listopada br. i uczestniczyło w niej 5 sióstr z naszej poznańskiej wspólnoty.

Zgodnie z przygotowanym programem o godz. 15.30 osoby konsekrowane z zakonów żeńskich, męskich i instytutów świeckich licznie zebrali się w Kościele św. Małgorzaty na Śródce.

Przed wejściem do kościoła otrzymaliśmy małe świece. W kościele przywitał nas Bp Senior Zdzisław Fortuniak i po wstępnej modlitwie procesyjnie szliśmy przez Most Jordana do Katedry z relikwiami naszych Świętych i Błogosławionych Założycieli przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych uzupełnionej o imiona naszych Świętych i Błogosławionych.

W tej procesji niosłyśmy relikwie bł. Blandyny Merten, a w śpiewanej litanii została wymieniona św. Aniela Merici.

W Katedrze po lewej stronie w prezbiterium została przygotowana wystawa z fotografiami Świętych i Błogosławionych oraz półkami na postawienie niesionych relikwii. Po wejściu do Katedry przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych niesione relikwie umieścili na półkach. Nasze relikwie zostawiłyśmy przy fotografii Bł. Blandyny.

Przed rozpoczęciem I Nieszporów z I Niedzieli Adwentu w procesji do Ołtarza szli Księża i Arcybiskup Stanisław Gądecki, który przewodniczył nieszporom i wygłosił homilię. Abp Gądecki mówił, że życie konsekrowane jest bardzo ważną cząstką Kościoła (na świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, a w archidiecezji poznańskiej 531 zakonników i 1045 zakonnic) oraz wyraził nadzieję, że rok 2015 pomoże odnowić dynamizm życia konsekrowanego w Polsce i na świecie.

W homilii Ks. Arcybiskup nawiązał do kryzysu życia zakonnego po II Soborze Watykańskim oraz odnowie po Synodzie Biskupów i adhortacji św. Jana Pawła II „Vita consecrata". Wyraził nadzieję, że Rok Życia Konsekrowanego będzie czasem uroczystego uwielbienia Boga, przyczyni się do lepszego poznania i do szacunku dla życia konsekrowanego ze strony wiernych, a także pozwoli lepiej odkryć zakonnikom i zakonnicom Boże piękno widoczne w ich życiu i misję w Kościele.

Metropolita poznański mówił, że „bez wiary nie da się wytłumaczyć życia zakonnego, dopiero w perspektywie wiary zakonnica i zakonnik stają się znakiem, że Bóg istnieje". Niektóre zgromadzenia od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają Kościół i społeczeństwo naszej archidiecezji. Tak bardzo wrośli w naszą codzienność, że czasami ich nie zauważamy.

Następnie Ksiądz Abp wymienił liczne inicjatywy na Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej, między innymi dzień dziękczynienia, dzień ekspiacji za zmarnowane powołania, prezentację zgromadzeń zakonnych w środkach przekazu, spotkania ze studentami i z młodzieżą, dzień modlitw o powołania.

Na zakończenie nabożeństwa abp Gądecki życzył zakonnikom i zakonnicom, by trwali w komunii i w ten sposób przyczyniali się do jedności Kościoła oraz udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Opracowała s. Angelika Kwas OSU

Zdjęcia z inauguracji można obejrzeć na stronie ekai.pl ›››


Na dziś


W psalmach znajduję pokarm
we wszystkich
okolicznościach życia!

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych