Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Odsłonięcie płyty pamiątkowej

Poczet sztandarowy z krakowskiej szkoły na uroczystości odsłonięcia płyty pamiątkowej na domu rodzinnym Wisławy Szymborskiej.

6 października 2017 r. o godz. 17:00 przy ul. Radziwiłłowskiej 29 odbyła się uroczystość odsłonięcia płyty pamiątkowej na domu rodzinnym Wisławy Szymborskiej, w którym noblistka mieszkała w latach 1929-1948. Inicjatorami wmurowania pamiątkowej tablicy byli Fundacja „Zawsze warto”, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz obecni gospodarze kamienicy, państwo Pindlowie. To oni właśnie zaprosili nas do uczestniczenia w uroczystości, powołując się na związki noblistki i jej siostry, Nawoi, ze szkołą urszulańską w Krakowie.

Wisława Szymborska naukę w szkole urszulańskiej rozpoczęła w 1935 roku. Podczas okupacji uczęszczała do urszulanek na tajne komplety prowadzone pod płaszczykiem szkoły gospodarczej. Tam też w 1941 roku zdała maturę. Później nie utrzymywała kontaktu z urszulankami, jednak jak twierdzi p. Jan Pindel, długoletni przyjaciel Wisławy Szymborskiej i jej siostry, do doświadczeń z czasów szkolnych bardzo często się wracało w rozmowach przy cotygodniowym wspólnym obiedzie. Wspomnienia i o siostrach, i o koleżankach były serdeczne. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?

Przyjęliśmy to zaproszenie. Był obecny nasz poczet sztandarowy. Zajął honorowe miejsce przy płycie pamiątkowej razem z królem Bractwa Kurkowego. Oprócz s. Edyty Kapicy i s. Moniki Bonny szkołę reprezentowało również kilkoro rodziców. Byli zgromadzeni licznie dziennikarze oraz przedstawiciele świata kultury.

Sama uroczystość odsłonięcia płyty pamiątkowej była stosunkowo skromna. Po przemowach organizatorów oraz sekretarza Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka, który odczytał jeden z wierszy poetki, poświęcony jej siostrze, Jan Pindel dokonał odsłonięcia płyty pamiątkowej. Wyrażono radość, że odtąd nikt nie będzie miał wątpliwości, gdzie Wisława Szymborska spędziła swoje młodzieńcze lata.

s. Edyta Kapica OSU

Odsłonięcie płyty pamiątkowej

Na dziś


Nie bójcie się podążać
za poruszeniami serca,
które was prowadzą
do zażyłych rozmów z Panem.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Adoracje Kraków