Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Maryjo prowadź nas

Matka Boża Piekarska

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Piekarskiej we wspólnocie urszulańskiej w Rybniku

„Pierwsza Uczennico swego umiłowanego Syna,
Matko Pięknej Miłości, Oblubienico Ducha Świętego,
Panno zawsze wierna, nasza najukochańsza Matko,
Tobie zawierzamy ten czas. Bądź pozdrowiona!”
(Ze słowa powitania Obrazu NMP Piekarskiej)

Jak wiadomo w pierwszą niedzielę adwentu, 30 listopada 2014 roku, rozpoczął się w całym Kościele Powszechnym Rok Życia Konsekrowanego. W naszej Archidiecezji Katowickiej został zapoczątkowany uroczystą Eucharystią w Archikatedrze Chrystusa Króla, której przewodniczył abp Senior Damian Zimoń. We Mszy św. brały udział licznie zebrane osoby konsekrowane. Ks. Abp Zimoń zachęcił nas, abyśmy w tym roku wrócili do źródeł, do dokumentów o życiu zakonnym, które wydał Sobór Watykański II. To szczególny czas wdzięczności i otwarcia serc na Boże dary, a zwłaszcza te których Bóg udziela nam, osobom konsekrowanym. Ks. Arcybiskup wspomniał o peregrynacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej, który odwiedzi każdą wspólnotę zakonną. W Diecezji Katowickiej jest 20 różnych zgromadzeń żeńskich oraz 11 męskich. Czas peregrynacji będzie trwał do 2 lutego 2016 roku.

W naszym dekanacie rybnickim znajdują się cztery wspólnoty zakonne: dwa zgromadzenia żeńskie: Siostry Wizytki i Siostry Urszulanki UR oraz dwa zgromadzenia męskie: Ojcowie Werbiści i Ojcowie Franciszkanie. W naszej wspólnocie urszulańskiej, kopia obrazu Matki Bożej zagościła w piątek 16 stycznia 2015 r. Po wieczornej Eucharystii, Ojcowie Werbiści przekazali nam obraz. Umieszczony on został w naszej kaplicy. Powitałyśmy Matkę Bożą wspólnym śpiewem, a następnie odbyła się adoracja, w czasie której wspólną modlitwą wypraszałyśmy potrzebne łaski, ofiarując się Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, bo taki tytuł nosi Królowa Śląska.

Czas peregrynacji był okazją do osobistego i wspólnotowego spotkania z Matką Bożą. Był możliwością dzielenia się z Nią radością powołania, troską o wierność Oblubieńcowi oraz o tych, których On nam powierza w Kościele – uczniów, nauczycieli, rodziny. Stał się możliwością powierzenia Maryi naszej misji i przyszłości szkół oraz Zgromadzenia. Obraz nawiedzali również nasi uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

We wtorek, 27 stycznia w uroczystość naszej Założycielki – św. Anieli Merici, pożegnałyśmy ze wzruszeniem i wdzięcznością Obraz Matki Bożej Piekarskiej, który został przekazany wspólnocie Ojców Franciszkanów, po uroczystej Eucharystii, którą sprawowało siedmiu kapłanów.

Dla nas, był to szczególny i piękny akcent rozpoczęcia roku życia konsekrowanego w Kościele, z Tą która najpełniej zawierzyła i ofiarowała swoje życie Bogu. Naszą wdzięczność wyrażamy słowami pieśni do Matki Bożej Piekarskiej:

„Nasza Pani Piekarska w Twych dłoniach skarb Bożych łask.
Więc do Ciebie wołamy – Maryjo prowadź Nas.
Przychodzimy dziś do Ciebie, My Twój wierny śląski lud.
Pobłogosław nasze życie, nasz codzienny znój i trud”.

Opracowała: s. Klemensa Luberda OSU

Peregrynacja

Peregrynacja

 

Na dziś


Słowa wychodzące
z najświętszych ust
Syna Bożego
a zapisane w Ewangelii...
są ogniem i rzuconym
przez Niego w Świat
płomieniami,
które rozpalają dusze czyste.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych