Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Kraków. Święto Niepodległości w przedszkolu

10 listopada 2017 r. społeczność Przedszkola NR 42 Sióstr Urszulanek UR w Krakowie świętowała 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji odbył się uroczysty apel patriotyczny, który rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu narodowego.

Święto Niepodległości w przedszkolu

Dzieci z grupy 4 – i 5 – latków z powagą recytowały teksty i śpiewały piosenki. Swój udział w apelu zaakcentowały także dzieci z grupy 3 – latków radosnym śpiewem piosenki „Złota trąbka” autorstwa s. A. A. Miś CSS oraz sześciolatki, które z atencją zaśpiewały żołnierską pieśń legionową „Piechota”. Za serce chwytała scena mini – dramy ukazująca zniewolenie Polski przez zaborców oraz chlubny moment odrodzenia się Niepodległej. Na uroczystości gościły zaproszone Siostra Przełożona, Kinga Klepek wraz z kilkoma Siostrami, także Seniorkami. Przybyli też uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej Nr 159 Sióstr Urszulanek UR w Krakowie z wychowawczynią.

kraków przedszkole

Swoją obecnością zaszczycił nas pan Porucznik Wacław Szacoń, pseudonim „Czarny”, zasłużony w walce o wolność naszej ojczyzny, wiarę i polskość. Pan Porucznik był żołnierzem Armii Krajowej, a po II wojnie światowej żołnierzem Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”, Niezłomny – Wyklęty oddziału majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskoka” za co był prześladowany, więziony, torturowany i czterokrotnie skazywany na karę śmierci, zamienioną później na długoletnie więzienie. Po odzyskaniu wolności Pan Porucznik, pomimo ciągłej inwigilacji przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, wspierał aż do tragicznej śmierci ostatniego, ukrywającego się partyzanta oddziału majora Dekutowskiego, swojego przyjaciela i towarzysza broni – Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Za bohaterstwo i odwagę w walce podziemnej z niemieckim najeźdźcą i okupantem był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem zasługi z Mieczami i Krzyżem Niepodległości. W 2013 r. Pan Wacław został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność społeczną i kombatancką.

kraków przedszkole

Po Apelu delegacja przedszkolaków podziękowała Gościowi za przyjęcie zaproszenia i obecność, wręczyła bukiet biało – czerwonych róż, okolicznościową kokardę narodową i laurkę oraz złożyła życzenia. Pan Porucznik podzielił się z zebranymi kilkoma wspomnieniami z dzieciństwa, z okresu działań podczas okupacji oraz niezwykle poruszającą historią różańca wyrwanego mu z rąk przez oprawcę Służby Bezpieczeństwa w więzieniu i wyrzuconego do śmieci. Różaniec w niewyjaśniony sposób został mu zwrócony wraz z rzeczami osobistymi w momencie opuszczania więzienia w zupełnie innej miejscowości. Historia ta jest wielkim świadectwem wiary, bowiem to właśnie modlitwa różańcowa, jak mówił Pan Porucznik, pozwoliła mu przetrwać więzienne prześladowania i napawała nadzieją na doczekanie czasów pełnej niepodległości Polski.

kraków przedszkole

To szczególne spotkanie - „żywa lekcja historii i patriotyzmu” z Panem Porucznikiem, człowiekiem skromnym, pełnym pogody ducha; wzorem bohatera narodowego; prawdziwym Patriotą, który na ołtarzu miłości Ojczyzny złożył swoją młodość, zdrowie i wszystkie siły; świadkiem trudnej drogi Polski do wolności, na której kartach historii zapisał się złotymi zgłoskami było niezwykle dla wszystkich wzruszające i cenne. Ufamy, że zostawi ono trwały ślad w sercach i umysłach wszystkich obecnych, a szczególnie najmłodszego pokolenia, aby piękne słowa ostatniej zaśpiewanej, apelowej piosenki „Bóg, honor i ojczyzna to nasza ojcowizna” towarzyszyły im całe życie.

Agnieszka Hemzaczek
wychowawczyni grupy II Przedszkola Sióstr Urszulanek UR w Krakowie

Na dziś


Nie ma bowiem innego znaku,
że się jest w łasce Pana,
jak miłość wzajemna
i zjednoczenie.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

Urszulańskie Dni Młodych

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych