logo

Święte i Błogosławione

Św. Maria od Wcielenia Martin-Guyart (1599-1672)

Urszulanka z Tours, mistyczka i autorka pism duchowych oraz misjonarka Kanady. Przybyła do Quebec 1 sierpnia 1639, aby tam założyć pierwszy w Ameryce klasztor Urszulanek. Wybitna wychowawczyni i nauczycielka, wywierała wpływ zarówno na francuskich osadników jak i na Indian, stając się wszystkim dla wszystkich w nowo powstającej kolonii. Jej bardzo liczne listy wysyłane do Francji stanowią ważne dokumenty dla dziejów Kanady. Nazwana przez J.B. Bossueta (1627-1704) "Teresą Nowego Świata", Maria od Wcielenia jest czczona w Kanadzie jako "Matka Kościoła Kanadyjskiego" i jako "Matka Ojczyzny".

Papież Jan Paweł II wyniósł ją do grona błogosławionych 22 czerwca 1980 r. Dnia 3 kwietnia 2014 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret, którym ogłosił Marię od Wcielenia  świętą (kaninizacja równoważna). Wspomnienie świętej obchodzi się 30 kwietnia.

 więcej ›››

Św. Matka Urszula Ledóchowska (1865 -1939)

św. Urszula Ledóchowska KrakówŚwięta znana jako „Apostołka uśmiechu”, zaangażowana w misję wychowania dzieci i młodzieży, szczególnie wrażliwa na potrzeby tych najbiedniejszych i opuszczonych, w pierwszych latach swego życia zakonnego zanurzona była w charyzmat i duchowość św. Anieli Merici. Pozostała jej duchową córką również wtedy, gdy weszła na drogę szczególnego Bożego wezwania, realizując swój własny, specyficzny charyzmat.

 więcej ›››

 

 

Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z Orange

dziewice i męczenniczki z OrangeDo najkrwawszych epizodów rewolucji francuskiej należały egzekucje w Orange. W ciągu 6 tygodni stracono tam 332 osoby. W lipcu 1794 roku ścięto gilotyną także 32 zakonnice. Wśród nich - 16 Urszulanek. Dzielnie apostołowały wśród współwięźniów skazanych jak one na śmierć. W Kronice Zakonu zapisano, że: "przemieniły więzienie w rodzaj świątyni, gdzie chwaliły Boga i wspólnie ukazywały Jego nieskończone miłosierdzie swoim towarzyszom i współwięźniom". Papież Pius XI zaliczył w poczet błogosławionych 10 maja 1925 r. Elżbietę-Teresę Consolin, Gerwazję de Roguard, Melanię de Quilhermier, Bazylię Cartier, Marię od Aniołów de Rocher, Zofię de Ripert d'Alauzier, Agnieszkę od św. Alojzego Romillon, Zofię de Barbegie d'Albarede, Bernardynę de Romillon, Marię od Serca Maryi de Justamond, Katarzynę od Jezusa de Justamond, Klarę od św. Rozalii Dubac de Pradines, Franciszkę Lambert, Franciszkę Depeyre, Michaelę Doux, Andreinę Laye. Ich święto obchodzi się 9 lipca.

 

 Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z Valanciennes

Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z ValanciennesW październiku 1794 roku we Francji ustał terror rewolucyjny, trwały jednak nadal prześladowania Kościoła. Jedenaście Urszulanek uwięzionych w Valenciennes ścięto gilotyną w dniach 17 i 23 października za nauczanie religii katolickiej. Papież Benedykt XV zaliczył je w poczet błogosławionych 13 czerwca 1920 r. Ich imiona są następujące: bł. Klotylda Aniela Paillot, Natalia Vanot, Laurentina Prin, Maria Urszula Bourla, Maria Alojzja Ducret, Augustyna Desjardins, Józefina Leroux, Anna Maria Leroux, Franciszka Lacroix, Kordula Barré. Święto obchodzi się 23 października.

 

 

Srebrny krzyżyk Matki Klotyldy Paillot, przełożonej urszulanek skazanych na gilotynę w październiku 1794 r. Przed śmiercią rzuciła go z wysokości szafotu w tłum... Krzyżyk o wielkosci 2,5 cm. w 200 rocznicę śmierci Męczennic z Valencienne (22.10.1994) został podarowany przez rodzinę bł. Klotyldy wspólnocie urszulanek z Saint Saulve, położonego niedaleko Valencienne.

Krzyżyk srebrny Matki Klotyldy Paillot

 

 

Błogosławiona Blandyna (Maria Magdalena) Merten (1883-1918)

Błogosławiona Blandyna (Maria Magdalena) MertenUrodziła się w miejscowości Düppenweiler (Zagłębie Saary) w diecezji trewirskiej. Dzięki przykładowi rodziców, wyniosła z domu głęboką wiarę. W dwudziestym roku życia była znakomitą nauczycielką oraz przykładną chrześcijanką, odznaczającą się głęboką pokorą i miłością jaką okazywała nauczanym dzieciom, zwłaszcza najbiedniejszym. W roku 1908 wstąpiła do zakonu urszulanek w Calvarienberg-Ahrweiler. Oddana całkowicie Bogu i ludziom, starała się łączyć wychowywanie i nauczanie młodzieży z głębokim życiem modlitwy. Ciężka choroba płuc, trwająca kilka lat, doprowadziła ją do śmierci w dniu 18 maja 1918 roku w klasztorze urszulanek w Trewirze. W życiu duchowym bł. Blandyna praktykowała - podobnie jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus - „małą drogę”, pozostając wierna złożonej Bogu w dniu profesji ofierze z życia. Jan Paweł II w dniu 1 listopada 1987r. zaliczył ją w poczet błogosławionych. Święto obchodzi się 18 maja.

 

Błogosławiona Maria Klemensa (Helena) Staszewska (1890-1943)

Błogosławiona Maria Klemensa (Helena) StaszewskaDnia 13 czerwca 1999r. w Warszawie Ojciec św. Jan Paweł II beatyfikował 108 Męczenników Kościoła z okresu II wojny światowej. W ich gronie znalazła się bł. M. Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego, Urszulanka Unii Rzymskiej. Urodziła się w 1890r. w Złoczewie k. Kalisza w wielodzietnej rodzinie. Była nauczycielką, oddawała się pracy społecznej i wychowaniu młodszego rodzeństwa po śmierci rodziców. W wieku 30 lat wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie przeżyła 22 lata. Postawiła sobie jasny cel: Być świętą urszulanką. Żyć z Jezusem i w Jezusie. Spełniała różne funkcje zakonne i pedagogiczne. W trudnych latach wojny jako przełożona w Rokicinach Podhalańskich, udzielała pomocy biednym, rannym, uciekinierom i Żydom. Została aresztowana przez Gestapo 26 stycznia i zginęła w Oświęcimiu 27 lipca 1943 r. W obozie była apostołką miłości, pokoju i zgadzania się z wolą Bożą. Święto obchodzi się 12 czerwca.

Oprac. Urszula Borkowska OSU

.

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici