logo

Symbole

Herb Unii Rzymskiej Zakonu Świętej Urszuli

Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli, która powstała w 1900 r., przyjęła za swój siedemnastowieczny herb Kongregacji Paryskiej Urszulanek.

herb Urszulanek Unii RzymskiejLewa strona herbu

W lazurowym polu w złotej mandorli monogram Jezusa i Maryi. Nad nim krzyż, poniżej trzy gwoździe. Pole górne - ciemno-niebieskie z trzema złotymi liliami.

Prawa strona herbu

W srebrnym polu drzewo laurowe rosnące na zboczu góry. Powyżej na zielonym tle napis: URSULA LAURUS. Pole górne - złote z Duchem Świętym w postaci gołębicy.

Znaczenie herbu

Lewa strona odnosi się do św. Anieli i celu szczegółowego Zakonu. Pole lazurowe mówi o sprawiedliwości, prawości i pięknie. Imiona Jezusa i Maryi oraz towarzyszące im atrybuty wskazują istotę chrystocentrycznej i maryjnej duchowości urszulanek. Trzy lilie burbońskie nadane zostały klasztorowi paryskiemu przez władców Francji na znak szczególnej opieki. Symbolicznie kwiat ten oznacza duchowe i dziewicze macierzyństwo św. Anieli i jej córek wobec młodzieży objętej ich apostolstwem.

Prawa strona odnosi się do św. Urszuli i Zakonu. Kolor srebrny wyraża światło i radość. Zielone i rozłożyste drzewo laurowe, oznacza zwycięstwo i nieśmiertelność. Jego korzenie zapuszczone są głęboko w górę Bożą, symbolizującą Kościół (mons Dei, mons pinguis, Ps. 67). Drzewo rozrasta się potężnie. Srebrny napis wyraża opiekę św. Urszuli nad Zakonem, przedstawionym jako laur. Dwa wyrazy URSULA i LAURUS stanowią bowiem anagram. Górne złote pole oznacza Miłość - Ducha Świętego , który "ocienia" rozwijający się laur.

Dewiza: SOLI DEO GLORIA (1 Tym 1, 17) określa istotę dzieła św. Anieli. Jest również treścią życia i dzieła Urszulanek Unii Rzymskiej.

Tekst z Archiwum Prowincjalnego Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie

 

Krzyż Unii Rzymskiej Zakonu Świętej Urszuli

Krzyż urszulanekPrzy zmianie stroju zakonnego urszulanki Unii Rzymskiej zdecydowały się również na wybór nowego krzyża. Z tej okazji M. Felicia Pastoors, przełożona generalna, skierowała do sióstr w Okólniku nr 166 z 16 kwietnia 1966 r następujące słowa:

W Wielki Czwartek przyjmiemy nowy krzyż,
który odtąd będą nosiły urszulanki Unii Rzymskiej.
Wykonano go specjalnie dla nas.
Przedstawia Chrystusa Zmartwychwstałego,
promieniującego głębokim pokojem
i radością z wypełnienia woli Ojca.

 

 

 

 

 

 

SERVIAM - odznaka szkół urszulańskich

Nad wielkim krzyżem Jezusa - pole gwiazd.Znak SERVIAM
Gwiazdozbiór „Mała Niedźwiedzica” - „Ursula”,
oświetla drogę, wiodącą do bezgranicznej Miłości.
„Serviam”: będę służyć.
„Serviam”, słowo chrześcijańskiego poświęcenia...
Będziecie nim żyć, służąc Bogu,
Będziecie nim żyć, służąc Kościołowi,
Będziecie nim żyć, służąc Ojczyźnie, waszej rodzinie...
w radosnym oddaniu swoim najbliższym...
Służyć w posłuszeństwie i miłości: niech to będzie
waszym programem, dziś i w przyszłości.

Słowa M. Marii od św. Jana Martin
wypowiedziane przy wręczaniu odznaki Serviam uczennicom urszulańskim w 1931 r.

więcej o odznace Serviam »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici