Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

"Soli Deo Gloria"


Boże Narodzenie

Boże Narodzenie 2010

Oto twój Zbawiciel przychodzi (Iz 62,11)

            Cicha noc, święta noc! Pójdźmy do Betlejem. Pasterze udali się z pośpiechem do Betlejem. Tam znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Potem opowiadali wszystko, co zobaczyli i usłyszeli, a ludzie się dziwili.

             O tym zdziwieniu opowiada też popularna kolęda „Cicha noc”, która powstała 1818 r. w Obendorf w Tyrolu. Geneza jej wyrosła z głębokiego przeżycia ks. Józefa Mohra. W wigilię Bożego Narodzenia został nagle wezwany do chorej żony węglarza, aby ochrzcić jej nowonarodzone dziecko. To, co zobaczył po wejściu do biednego domu pod lasem, było przejmujące: usmiechnięta matka tuląca w ramionach śpiące dziewcko. Ze wzruszeniem skojarzył ten obraz z ewangelicznym opisem przedstawiającym Matkę z Dzieciątkiem w grocie betlejemskiej. Ochrzcił dziecko, kobiecie udzielił Komunii św. i wrócił do domu. Swoje przeżycia wyraził zaraz po pasterce w słowach: „Cicha noc, święta noc - pokój niesie ludziom wszem. A u żłóbka Matka święta czuwa sama uśmiechnięta nad Dzieciątka snem”. Następnego dnia organista Franz Xawer Gruber ułożył melodię i zaśpiewał tę kolędę w kościele.

             Jak pasterze, którzy przybiegli do żłóbka - zgromadźmy się przy ołtarzu, na którym podczas Eucharystii narodzi się dla nas Zbawiciel pod postacią chleba i wina.

s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Dusza czuje się wezwana,
podążać jedynie tą drogą,
która jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.

św. Maria od Wcielenia

 

Modlitwa za Ukrainę

 

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Adoracje Kraków