Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

"Soli Deo Gloria"


Boże Narodzenie

Boże Narodzenie 2010

Oto twój Zbawiciel przychodzi (Iz 62,11)

            Cicha noc, święta noc! Pójdźmy do Betlejem. Pasterze udali się z pośpiechem do Betlejem. Tam znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Potem opowiadali wszystko, co zobaczyli i usłyszeli, a ludzie się dziwili.

             O tym zdziwieniu opowiada też popularna kolęda „Cicha noc”, która powstała 1818 r. w Obendorf w Tyrolu. Geneza jej wyrosła z głębokiego przeżycia ks. Józefa Mohra. W wigilię Bożego Narodzenia został nagle wezwany do chorej żony węglarza, aby ochrzcić jej nowonarodzone dziecko. To, co zobaczył po wejściu do biednego domu pod lasem, było przejmujące: usmiechnięta matka tuląca w ramionach śpiące dziewcko. Ze wzruszeniem skojarzył ten obraz z ewangelicznym opisem przedstawiającym Matkę z Dzieciątkiem w grocie betlejemskiej. Ochrzcił dziecko, kobiecie udzielił Komunii św. i wrócił do domu. Swoje przeżycia wyraził zaraz po pasterce w słowach: „Cicha noc, święta noc - pokój niesie ludziom wszem. A u żłóbka Matka święta czuwa sama uśmiechnięta nad Dzieciątka snem”. Następnego dnia organista Franz Xawer Gruber ułożył melodię i zaśpiewał tę kolędę w kościele.

             Jak pasterze, którzy przybiegli do żłóbka - zgromadźmy się przy ołtarzu, na którym podczas Eucharystii narodzi się dla nas Zbawiciel pod postacią chleba i wina.

s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Trzeba zawsze się modlić
sercem i umysłem,
bo nieustannie potrzebujemy
pomocy Bożej.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych