Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Góra kuszenia

                                                                                                   Góra Kuszenia, widok z Jerycha.

 I Niedziela Wielkiego Postu  C  - Łk 4, 1-13

Nie samym chlebem żyje człowiek.

Fragment dzisiejszej Ewangelii o kuszeniu Jezusa  na pustyni kojarzy się  z pokusami doświadczanymi przez Izraela podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej. Naród Wybrany zwątpił w opatrzność Bożą (por. Pwt 8,3n; Wj 16,2n), wystawiał Boga na próbę (por. Pwt 6,16; Wj 17,1n), porzucił prawdziwego Boga , uprawiając kult bożków ( por. Pwt 16,13n; Wj 32nn).

Tam, gdzie Izrael zawiódł, Jezus , Syn Boże, odniósł zwycięstwo.


Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas na pustynię, gdzie szatan swoimi pokusami próbował podważyć zaufanie Jezusa do Boga . Prowokował Go do  realizowania swojej misji za pomocą siły, prestiżu, bogactwa i próżności.
  
Szatan sugerował, aby Jezus,  użył swojej mocy duchowej  dla zaspokojenia własnych potrzeb życiowych, do wykonania spektakularnego widowiska, dla wzbudzenia podziwu u ludzi, dla zdobycia władzy i nadmiernego bogactwa tego świata.

Jezus stanowczo odrzucił wszystkie pokusy. Potwierdził swoje bezgraniczne zaufanie i posłuszeństwo  woli Ojca w realizowaniu  zbawczego planu.

Te trzy pokusy, które Chrystus odrzucił, są zawsze aktualne i ujawniają się w różny sposób także obecnie. Oto niektóre z nich : łatwe zdobywanie bogactwa czy  innych korzyści w sposób nieuczciwy i krzywdzący innych.  Do tych pokus należą również pewne postawy życiowe np.: pycha, próżność,  poszukiwanie prestiżu, wyróżnienia, korzystnego stanowiska w celu uzyskania poważania u ludzi, stawiania siebie w pozycji wyższości, lekceważenie innych ludzi.

Okres Wielkiego Postu to czas na nawrócenie i powrót do Boga. To czas, aby zauważyć to wszystko, co wymaga korekty i naprawy. To właściwy czas, aby z życzliwością spojrzeć na bliźniego, otoczyć go troska i miłością (Papież Franciszek).

Bóg czeka na każdego, pragnie usunąć wszystko, co obciąża i niszczy człowieka. Bóg chce uleczyć serce i umysł zagubionego. Bóg pragnie uwolnić ludzi z fałszywego przekonania, że bogactwo, pycha, wyniosłość, prestiż i sława są źródłem siły, panowania i skutecznym sposobem na szczęśliwe życie.

 

Wielki Post jest czasem na budowanie głębokiej
i bliskiej relacji z przebaczającym, miłosiernym Ojcem.

przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

 

Na dziś


Słowa wychodzące
z najświętszych ust
Syna Bożego
a zapisane w Ewangelii...
są ogniem i rzuconym
przez Niego w Świat
płomieniami,
które rozpalają dusze czyste.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych