Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Słońce

33 Niedziela Zwykła B   -  Mk 13,24-32

Chrystus przyjdzie z wielką mocą i chwałą

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o swoim ostatecznym przyjściu, co może nastąpić w każdej chwili, chociaż o dniu owym  i godzinie nikt nie wie, tylko sam Bóg wie.

Święty Marek, w relacji o sądzie ostatecznym, posługuje się opisem  katastrof i przerażających znaków z wyroczni Izajasza (VIII wiek przed Chrystusem). Przestrogi proroka dotyczą Babilonu, który uważano za symbol mocy i  buntu względem Boga (por. 13,6-10.13; 34,4).

Opisów tych nie należy rozumieć  dosłownie, chociaż nie można wykluczyć pewnego udziału wszechświata w przygotowaniu na powtórne przyjście Chrystusa na sąd ostateczny.

W języku prorockim, cudowne zjawiska kosmiczne służą do opisu przemożnych interwencji Boga w historii. Nie trzeba więc zajmować się objaśnianiem szczegółów apokaliptycznych znaków końca świata, lecz  całym sercem zaufać  Miłosiernemu Ojcu.

Jezus nie chce nas przerażać,  lecz pragnie przekonać  o konieczności czuwania i przygotowania  na spotkanie z Bogiem w tym  decydującym dniu Paruzji. Chce umocnić wiarę swoich uczniów i naszą oraz pobudzić do wytrwałości  podczas prześladowań.

Jezus powróci, aby nas ocalić. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba (Mk 13,27). Uczniowie Chrystusa nie muszą  lękać się sądu Bożego, ponieważ Jezus obroni ich, i kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony (Mk 13,13).

Dzień powrotu Jezusa, będzie dniem zbawienia sprawiedliwych, dniem radości, a nie lęku. Na ten dzień  trzeba  przygotowywać się podczas ziemskiego życia i czuwać.

Nie przeznaczył nas Bóg, abyśmy zasłużyli na gniew, ale na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który za nas umarł, abyśmy, czy żywi, czy umarli, razem z Nim żyli (1 Tes 5,8-10).

Ewangelia zachęca nas do oczekiwania na powrót Jezusa z ufnością i radością. MARANA THA!

Gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Łk 21,28

 

przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

 

Na dziś


...nie żałować ni trudu,
ni życia dla Tego,
który oddał za nas
swój pot i krew swoją.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych