Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


winogron

XXV  Niedziela Zwykła    A  (Mt 20,1-16a)

„Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną;
lecz i oni otrzymali po denarze”  (Mt 20, 10).

Mowa tu o robotnikach z przypowieści, którzy pracowali w winnicy przez dzień cały i widząc tych, którzy zatrudnieni zostali znacznie później liczyli na większe wynagrodzenie. Mamy tu do czynienia z dobrze nam znanym naszym ludzkim, ekonomicznym kalkulowaniem. Większość z nas nie dziwi szemranie pierwszych, którzy zostali zrównani z ostatnimi. Często podobnie myślimy i reagujemy dowiadując się na przykład, że ktoś, komu daleko było do Boga i do Kościoła, w ostatniej chwili swego życia nawraca się i  ... otrzymuje denar zbawienia.

Przypowieść o robotnikach w winnicy uderza w nasz handlowy sposób przeżywania relacji z Bogiem, który „za dobre wynagradza a za złe karze”. Obnaża też prawdę o nas - o tym, że  często  „myśli  Jego nie są (jeszcze) myślami naszymi ani nasze drogi Jego drogami” (Iz 55, 8). Jezusowa przypowieść konfrontuje nas z prawdą o naszej relacji z Bogiem, w której wiele jest z zasługiwania na zbawienie, podczas gdy jest ono łaską.

Pan Jezus pokazuje nam w tej przypowieści Boga jako Ojca, który nie przestaje wychodzić do nas. Czyni to także w stosunku do robotników ostatniej godziny, bo On nie kocha nas „za coś” - za modlitwę, dobre uczynki, zachowywanie przykazań.... On kocha za darmo, daje swą łaskę komu chce i ile chce. Może wynagradzać obficie tego, kto na to nie zasłużył, bo „jest łagodny i miłosierny (...), dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła” (Ps 145, 8-9).

Taki jest nasz Bóg i taka jest Jego miłość do nas.

przygotowała s. Ewa Dziura OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Osoba Słowa Bożego
jest Oblubieńcem
duszy wiernej.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych