Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


uzdrowienie

       

28 Niedziela Zwykła  (Łk 17,11-19; 2 Krl 5, 14-17)

W każdej sytuacji dziękujmy Bogu (1 Tes 5,18)

    Dzisiejsze czytania biblijne pobudzają nas do refleksji nad wdzięcznością względem Boga. Dobrym przykładem prawdziwej wdzięczności są dwaj uzdrowieni trędowaci : Samarytanin oraz Syryjczyk.

  Jezus uzdrowił dziesięciu trędowatych, lecz tylko do jednego z nich skierował słowa : Twoja wiara cię uzdrowiła (17,19). Tylko ten jeden człowiek, na cud uzdrowienia, odpowiedział wdzięcznością ze szczerego serca. Wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jezusa i dziękował Mu (17,18). Przez wiarę nawiązała się jego nowa relacja z Bogiem za pośrednictwem Chrystusa. Był to Samarytanin, odwieczny wróg Izraelitów, którego cechowała tak głęboka, silna wiara.

   Co stało się z dziewięcioma pozostałymi uzdrowionymi z trądu Żydami ? Oni poszli dalej swoją drogą, by wypełnić przepisy Prawa (Kpł 13,9-17). Nie pofatygowali się, aby wrócić do Jezusa i podziękować za łaskę uzdrowienia.

   Podobnie Syryjczyk Naaman widząc, że został uleczony, uznał wielkość i majestat Boga Izraela , przyrzekł, że nie będzie składał ofiar innym bogom, tylko Panu (2 Krl 5,17).

   Okazywania Bogu wdzięczności oznacza powiedzenie Mu „TAK” jako Dawcy, jako Stwórcy, jako Bogu. Jest to także zaakceptowanie prawdy, że Bóg jest Bogiem, my zaś słabymi ludźmi. Jesteśmy biednymi dłużnikami, pokornymi stworzeniami mogącymi powiedzieć jedynie:”dziękuję” (Raniero Cantalamessa).

   Wdzięczność względem Boga i ludzi jest wielka, piękną cnotą. Wdzięczność powinna być normalną ludzką reakcją za otrzymywane dary.

 

Uwielbiaj duszo moja Pana I nie zapominaj o tym, co ci dobrego uczynił, On ci przebaczył wszystkie twoje winy, On cię uzdrowił ze wszystkich chorób twoich, On ratuje twoje życie od zguby I okazuje ci swoją dobroć i miłosierdzie. (Ps 103,2-5)

 


Przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

 ‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Miejmy zawsze serca
rozpalone miłością.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych