Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


sprzątanie

       

26 Niedziela Zwykła  (Łk 16, 19-31)

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich, Mnieście uczynili. (Mt 25,40)

     Przypowieść o bogaczu i Łazarzu opisuje historię dwóch ludzi, którzy w krańcowo różny sposób wykorzystali czas swojego życia na ziemi.

   Bogacz, który opływał we wszystko i niczego mu nie brakowało do szczęścia, zmarnował otrzymane od Boga dary. Bogactwo zaślepiło go i zamknęło w egoizmie używaniu, ucztach i zabawach. Dobrobyt oddalił go od innych ludzi, zwłaszcza od potrzebujących, ubogich, cierpiących, których nie dostrzegał, i których lekceważył.

   Łazarz, porzucony, biedny, chory, opuszczony leżał pod bramą pałacu bogatego i czekał na pomoc, na odpadki z jego stołu. Ten go jednak nie dostrzegał i nie okazał miłosierdzia. Łazarz, nie buntował się z powodu tak ciężkiego swojego losu, ufał Bogu i wierzył w Jego wsparcie . Na takie nastawienie, w sytuacji po ludzku biorąc beznadziejnej ,wskazuje jego imię, ponieważ Łazarz znaczy Bóg pomaga.

    Właściwa historia obu ludzi zaczyna się po ich śmierci. Łazarz otrzymał nagrodę szczęśliwego życia wiecznego. Bogacz został odizolowany od Boga. Piekło jest właśnie takim stanem separacji i oddalenia od Boga.

   Święty Paweł radzi bogatym : aby się nie pysznili i nie pokładali nadziei w niepewnym bogactwie, lecz w Bogu, który udziela nam wszystkiego obficie, byśmy z tego korzystali. Niech będą dobroczynni, niech się bogacą w dobre dzieła, hojnie rozdają i dzielą się z innymi. Tak oto gromadząc skarby na przyszłość, zapewniają sobie prawdziwe życie ( 1 Tm 6, 17-19).

   Bramą do wiecznego szczęścia , tu na ziemi, jest brama ludzkiego serca, przed którą Bóg położył różne, cenne dary: miłosierdzie, sprawiedliwość , dobroć serca, łagodność, życzliwość, pobożność, wiarę, wiedzę, ofiarność, miłość bezinteresowną oraz inne duchowe i materialne wartości. Od nas zależy, czy otworzymy bramę serca i przyjmiemy te Boże dary czyniąc z nich szlachetny użytek dla siebie oraz dla innych ludzi.

Nie odwracaj twarzy od żadnego biednego,
a nie odwróci się od ciebie Oblicze Boga.

                                                              Tb 4,7


Przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

 ‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Niech was wiąże węzeł miłości,
szanujcie się wzajemnie,
wspomagajcie i znoście
w Jezusie Chrystusie.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych