Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Gest przebaczenia

                                           XI  Niedziela Zwykła      C    Łk 7,36-8,3


  Miłosierdzie – to droga, która łączy Boga z człowiekiem


Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na posiłek. Pominął jednak, stosowane w owym czasie, wszelkie zasady gościnności wobec zaproszonego (pocałunek powitalny, namaszczenie głowy oliwą, podanie wody do nóg). W taki sposób zlekceważył gościa i upokorzył go.

Autentyczną szczerą gościnę w domu faryzeusza udzieliła Jezusowi kobieta znana w mieście jako grzesznica, która nieproszona pojawiła się podczas trwania uczty. Ona obmywała łzami stopy Jezusa, wycierała je swoimi włosami, namaszczała olejkiem, całowała.

Kobieta nie wypowiedziała ani jednego słowa, ale wszystkie gesty mówiły o jej wielkiej miłości do Zbawiciela. U stóp Jezusa zostawiła to wszystko, co dotychczas stanowiło dla niej jakąś wartość. Jej liczne grzechy zostały odpuszczone, ponieważ bardzo umiłowała (por. Łk 7,47).

Kobieta z dzisiejszej Ewangelii należy do tych biednych (ubogich), dla których Jezus głosi Dobrą Nowinę, a którzy otwartym sercem przyjmują słowa Zbawiciela (por. Łk 4, 18).

Szacunek, delikatność, takt, wrażliwość i współczucie Jezusa widoczne są szczególnie wobec kobiet zagubionych moralnie. Chrystus nie potępia takich osób. Pozwala im na nowe odkrycie i zrozumienie własnej godności i wyzwala w ich sercach prawdziwą, szczerą i ofiarną miłość.

Doświadczenie Bożego miłosierdzia pobudza człowieka do radości i szczerej wdzięczności. Szansa nawrócenia jest źródłem pokoju, ufności, głębokiej skruchy i umiłowania dobrego Boga.

Miłosierdzie otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze pomimo ograniczeń przez nasze grzechy.

Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia (Papież Franciszek).

Szczęśliwy człowiek,
któremu odpuszczona została nieprawość,
a jego grzechy zapomniane.

Ps 32,1


przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

 

Na dziś


Nie wystarczy bowiem
coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych