Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Modlitwa

                                                               Praca konkursowa „Moje uczynki miłosierdzia” - Klara Mrzewka, kl. III, Lublin.

IX  Niedziela Zwykła      C    Łk 7, 1-10


Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu Łk 7,9


Setnik był wyjątkowym oficerem rzymskiej armii stacjonującej w Izraelu. Był dobrym człowiekiem. Traktował ludzi z szacunkiem i życzliwością. Troszczył się o swoich poddanych, zwłaszcza o ciężko chorego sługę, co w owym czasie należało do rzadkości. Swoją hojnością, ten oficer, przyczynił się do budowy synagogi w Kafarnaum. Miłował naród żydowski, szanował  przekonania i obyczaje Izraelitów. Wśród nich miał też oddanych, odważnych przyjaciół, którzy nie solidaryzowali się z rodakami wrogo usposobionymi do Rzymian i pogan.     

Szczególne miejsce w dzisiejszej Ewangelii zajmuje człowiek chory, cierpiący i bezsilny, który potrzebuje szybkiej pomocy. Jednak umierający sługa setnika nie musiał osobiście prosić o ratunek dla siebie. Z pomocą przyszli ludzie dobrzy, współczujący, życzliwi, bezinteresowni, przede wszystkim sam setnik i jego żydowscy przyjaciele - pośrednicy - którzy w imieniu oficera rzymskiego prosili Jezusa, aby uzdrowił jego umierającego służącego. Setnik, jako poganin, czuł się niegodny, aby podejść do Jezusa osobiście.

Cierpienia człowieka połączyły i zmobilizowały do działania ludzi o różnych przekonaniach i obyczajach, ludzi z różnych sfer społecznych czy opcji politycznych, ludzi, którzy mieli wrażliwe serca.

Jezus wychodzi poza granice judaizmu, idzie do każdego, przyjmuje wszystkich, nawet pogan. Chrystus burzy rozdzielający mur wrogości i przynosi pokój (por. Ef 2,14).

Lecząca moc Boga jest zawsze obecna. Nie trzeba bezpośredniego, fizycznego kontaktu chorego z Jezusem, aby odzyskać zdrowie. Natomiast wiara jest konieczna.

Tak było również w przypadku sługi setnika. Wiara rzymskiego oficera, poganina, zadziwiła Jezusa. Ze względu na tak wielką wiarę, pokorę i zaufanie setnika, Jezus odpowiedział cudem uzdrawiając jego umierającego sługę.

Poganin, rzymski oficer jest wzorem głębokiej, wielkiej wiary.
Jest przykładem ewangelicznego traktowania człowieka,
zwłaszcza chorego i potrzebującego pomocy.


przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

 

Na dziś


Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej
przyszedł na świat.
Jest twój,
jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Adoracje Kraków