Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Modlitwa

                                                               Praca konkursowa „Moje uczynki miłosierdzia” - Klara Mrzewka, kl. III, Lublin.

IX  Niedziela Zwykła      C    Łk 7, 1-10


Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu Łk 7,9


Setnik był wyjątkowym oficerem rzymskiej armii stacjonującej w Izraelu. Był dobrym człowiekiem. Traktował ludzi z szacunkiem i życzliwością. Troszczył się o swoich poddanych, zwłaszcza o ciężko chorego sługę, co w owym czasie należało do rzadkości. Swoją hojnością, ten oficer, przyczynił się do budowy synagogi w Kafarnaum. Miłował naród żydowski, szanował  przekonania i obyczaje Izraelitów. Wśród nich miał też oddanych, odważnych przyjaciół, którzy nie solidaryzowali się z rodakami wrogo usposobionymi do Rzymian i pogan.     

Szczególne miejsce w dzisiejszej Ewangelii zajmuje człowiek chory, cierpiący i bezsilny, który potrzebuje szybkiej pomocy. Jednak umierający sługa setnika nie musiał osobiście prosić o ratunek dla siebie. Z pomocą przyszli ludzie dobrzy, współczujący, życzliwi, bezinteresowni, przede wszystkim sam setnik i jego żydowscy przyjaciele - pośrednicy - którzy w imieniu oficera rzymskiego prosili Jezusa, aby uzdrowił jego umierającego służącego. Setnik, jako poganin, czuł się niegodny, aby podejść do Jezusa osobiście.

Cierpienia człowieka połączyły i zmobilizowały do działania ludzi o różnych przekonaniach i obyczajach, ludzi z różnych sfer społecznych czy opcji politycznych, ludzi, którzy mieli wrażliwe serca.

Jezus wychodzi poza granice judaizmu, idzie do każdego, przyjmuje wszystkich, nawet pogan. Chrystus burzy rozdzielający mur wrogości i przynosi pokój (por. Ef 2,14).

Lecząca moc Boga jest zawsze obecna. Nie trzeba bezpośredniego, fizycznego kontaktu chorego z Jezusem, aby odzyskać zdrowie. Natomiast wiara jest konieczna.

Tak było również w przypadku sługi setnika. Wiara rzymskiego oficera, poganina, zadziwiła Jezusa. Ze względu na tak wielką wiarę, pokorę i zaufanie setnika, Jezus odpowiedział cudem uzdrawiając jego umierającego sługę.

Poganin, rzymski oficer jest wzorem głębokiej, wielkiej wiary.
Jest przykładem ewangelicznego traktowania człowieka,
zwłaszcza chorego i potrzebującego pomocy.


przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

 

Na dziś


Ja zawsze będę wśród was,
wspierając modlitwy wasze.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych