Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


krzyż

 WIELKI  TYDZIEŃ


W krzyżu cierpienie
w krzyżu zbawienie
w krzyżu miłości nauka


Wielki Tydzień - to centrum całego roku liturgicznego, w którym towarzyszymy Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Niedziela Palmowa jest pamiątką triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest to także Niedziela Męki Pańskiej, ponieważ rozpoczyna tydzień cierpień Chrystusa.

     W Jerozolimie Jezus był ubiczowany, znieważany, zelżony, umęczony. Tam otrzymał koronę cierniową, dźwigał ciężki krzyż, na którym umarł dla zbawienia wszystkich ludzi.

     W Męce i śmierci Jezusa widzimy Boga wydanego w ręce złych ludzi,  bezbronnego, traktowanego jak przestępca, upokorzonego i wyśmianego. Jezus Syn Boży bierze na siebie wszelkie zło, grzech świata i wszystkie grzechy ludzkie, aby nas obmyć swoją krwią, miłosierdziem i miłością Boga.

     Śmierć Chrystusa na krzyżu nie jest porażką, lecz zwycięstwem nad mocami ciemności i zła. Dla wierzących krzyż jest nie tylko formą cierpienia i upokorzenia, lecz ukazuje również chwałę, miłosierdzie, miłość i przebaczenie Boga. Taka jest  Boża odpowiedzią na zło świata.

     Wielki Tydzień jest czasem łaski, który daje nam Pan, aby otworzyć drzwi naszych serc, naszego życia, byśmy wyszli na spotkanie innych, stali się bliskimi, aby nieść światło i radość wiary z miłością, serdecznością, z szacunkiem i cierpliwością. Musimy pamiętać, że Bóg działając, często posługuje się nami, biednymi ludźmi.

     Pójście za Chrystusem, towarzyszenie Mu i trwanie przy Nim wymaga wyjścia z samego siebie, wyjścia z zamknięcia w sobie (por. Papież Franciszek). 

Krzyż jest również odpowiedzią chrześcijanina na zło,
działające w nas i wokół nas,
które trzeba zwyciężać dobrem i przebaczeniem.


przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

 

Na dziś


W psalmach znajduję pokarm
we wszystkich
okolicznościach życia!

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych