Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Pan winnicy

25 Niedziela Zwykła  (A)

Przypowieść o robotnikach w winnicy (Mt 20,1-16)

Boża księgowość nie jest naszą księgowością...

Jeden z kluczy do odczytania tej przypowieści można znaleźć w Księdze Izajasza: Myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami (Iz 55,5).

Właściciel winnicy to niezwykły Pan, to Bóg. Niemal w każdej godzinie dnia wychodzi na rynek, aby zatrudnić bezrobotnych. Zaprasza wszystkich do swojej winnicy – do swojego Kościoła. Nie przeprowadza testów sprawności, nie patrzy na zegarek, nie przegląda referencji. Dla Niego nigdy nie jest za późno. Jedynym warunkiem jest to, aby odpowiedziano na jego wezwanie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zapłata Boga jest niesprawiedliwa, bo jednakowa dla wszystkich – także dla spóźnionych. Dla niektórych ludzi łatwiej jest przyjąć Boga surowego, niż Jego miłosierdzie. Łatwiej jest przyjąć karę Bożą, niż Jego hojność. Jest to jednak niewłaściwy sposób patrzenia na Boga stosując swoją miarę i swoje reguły.

Jeśli wszyscy, nawet ci, którzy pracowali krótko, otrzymują tę samą zapłatę, to nie z powodu niesprawiedliwości Pana, lecz z powodu Jego hojności w stosunku do ostatnich.

Bóg jest przede wszystkim kochającym Ojcem, a nie tylko sędzią i prawodawcą. Ojciec kocha wszystkie dzieci jednakowo - miłością bezinteresowna i nieskończoną, taką samą syna najstarszego jak i tego małego, najmłodszego. Jego miłość nie stosuje miary: mniej czy więcej. Naszych relacji z Bogiem nie można ujmować w kategoriach sprawiedliwości. Rządzi nimi wyłącznie Jego łaska, miłość, dobroć i miłosierdzie.

Czy jesteśmy gotowi przyjąć dobroć Pana: nie szemrać, gdy Bóg przebacza, gdy współczuje, gdy zapomina o winach, gdy jest cierpliwy i wielkoduszny wobec tego, kto zbłądził? (por. A. Pronzato).

przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Osoba Słowa Bożego
jest Oblubieńcem
duszy wiernej.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych