Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


łąka

23 Niedziela Zwykła  - A (Mt 18,15-20)

Napomnienie a miłość bliźniego

Jeśli twój brat zgrzeszy...

Dzisiaj w Ewangelii Jezus mówi nam o upominaniu bliźniego.

Upomnienie w duchu ewangelicznym jest przejawem miłości braterskiej. Takie upomnienie wyklucza wszelkie pragnienia zemsty, chęci upokorzenia innych, pychę, potrzebę dowartościowania siebie, próbę zranienia kogoś, itp. Upomnienie nie może być wyniosłym moralizowaniem, bezdusznym wytykaniem błędów czy osądzaniem.

Niewłaściwym podejściem do wykroczeń jest także źle zrozumiana tolerancja, fałszywie pojęta wolność, brak reakcji na zło.

W jaki sposób należy upominać?

Pan Jezus podaje kilka sposobów: Najpierw w cztery oczy - dyskretnie, bez światków. Jeśli ta metoda nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, warto pomyśleć o mediacji osób mądrych, bezstronnych, doświadczonych, bez uprzedzeń. Kolejnym krokiem jest włączenie kościoła, czyli wspólnoty (np. rodzinnej, przyjacielskiej, zakonnej) w modlitwę w danej intencji. Jezus zapewnił nas: Jeśli dwaj spośród was zgodnie o coś proszą, otrzymają wszystko od Mojego Ojca, który jest w niebie. Tam gdzie dwaj lub trzej zbierają się w Moje imię, jestem pośród nich (Mt 18,19n).

Gdy wszystkie środki zawiodą, Jezus proponuje, byśmy postępowali jak On wobec celników i grzeszników, czyli okazywali maksimum cierpliwości i miłości oraz szukali nowych sposobów dotarcia do bliźniego (por. St. Biel SJ).

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa św. Pawła: Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemna miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego wypełnia Prawo (Rz 13,8).

Miłuj i czyń, co chcesz. Gdy milczysz, milcz z miłości, gdy mówisz, mów z miłością, gdy upominasz, czyń to z miłością, gdy przebaczasz, przebaczaj z miłością. Bądź źródłem miłości, ponieważ z tego źródła pochodzi jedynie dobro (św. Augustyn).

przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Nie bójcie się podążać
za poruszeniami serca,
które was prowadzą
do zażyłych rozmów z Panem.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych