Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

10 dni z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej... dla Syrii

10 dni z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej... dla SyriiW jubileuszowym roku 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w dniach od 20-30 lipca 2017 r., uczestniczyłam w niecodziennym wydarzeniu, jakim były warsztaty pisania ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Warsztaty zorganizowane przez Fundację In Blessed Art odbywały się w Częstochowie. Oprócz organizatora, Huberta Kampy, prowadzącymi na różnych poziomach zaawansowania byli: prof. Roman Vasylyk, kierownik Katedry Sztuki Sakralnej we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, dr Volodymir Yatsulchak oraz Oleksandr Pankovets.

Rozpoczęcie, to jest, indywidualne błogosła­wieństwo przystępujących do pisania ikony, miało miejsce na Jasnej Górze, w Sali Rycerskiej, gdzie znajduje się piękna kopia obrazu. Ojciec Tomasz Tlałka, paulin, modlił się nad każdym z nas o Ducha Świętego: zstąp na tych wybranych, przemieniaj ich serca i umysły, uzdrawiaj ich ciała i oczyszczaj dusze, aby na chwałę Błogosławionej i Przenajświętszej Trójcy, na pożytek Kościoła i dla radości ludzi, opisywali Słowo Boże, które stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.

Samo pisanie ikony przebiegało w atmosferze modlitwy, a całe warsztaty miały charakter rekolekcji. Bliskość Jasnej Góry stwarzała możliwość codziennej obecności w kaplicy cudownego obrazu i wpatrywania się w oblicze Jasnogórskiej Pani, co później przekładało się na właściwe kreski na desce, a przede wszystkim rysy w sercach uczestników.  Zatem, był to czas nie tylko pisania ikony i poznawania jej historii, ale budowania osobistej relacji z Bogiem poprzez kontemplację wizerunku Bożej Matki. Był to również czas codziennej medytacji słowa Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu, śpiewu chorału gregoriańskiego, a także dzielenia się doświadczeniem wiary i pisania ikon.

Pisanie ikony miało jeszcze jeden, szczególny akcent, przebiegało w duchowej łączności z Kościołem w Syrii. Ta intencja towarzyszyła nam niezależnie od  przeznaczenia powstającej ikony. Nasze modlitwy, podejmowana asceza i trud pracy kierowane były w stronę Syrii i ofiarowane w intencji prześladowanych chrześcijan. Konkretnym tego wyrazem była możliwość ofiarowania wykonanej przez siebie ikony na licytację, z której dochód ma być przeznaczony na pomoc Kościołowi w Syrii.

Najgłębszym sensem pisania ikony jest duchowa przemiana samego piszącego. W ten sposób oddaje on chwałę Bogu i służy pożytkowi Kościoła. Głębię tej prawdy oddaje modlitwa odmawiana przy szlifowaniu deski: Bogarodzico Dziewico Maryjo! Ucz mnie łagodności i delikatności, wrażliwości i czułości, a jednocześnie wspieraj, abym nie uchylał się od wymagań ascezy. Jak wychowałaś swego Boskiego Syna, będąc pierwszą Jego nauczycielką, tak wychowuj i mnie, piszącego tę ikonę, do wymagającej miłości względem siebie samego oraz względem moich sióstr i braci. Niech Twoja czułość ogarnie tych, którzy będą oddawać cześć tej ikonie. Amen.

s. Wernika Dryl OSU                                                                         

Na dziś


Bóg niczego innego
nie pragnie
jak tylko waszego dobra
i waszej radości.

św. Aniela Merici

 

Modlitwa za Ukrainę

 

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Adoracje Kraków