Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

10 dni z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej... dla Syrii

10 dni z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej... dla SyriiW jubileuszowym roku 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w dniach od 20-30 lipca 2017 r., uczestniczyłam w niecodziennym wydarzeniu, jakim były warsztaty pisania ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Warsztaty zorganizowane przez Fundację In Blessed Art odbywały się w Częstochowie. Oprócz organizatora, Huberta Kampy, prowadzącymi na różnych poziomach zaawansowania byli: prof. Roman Vasylyk, kierownik Katedry Sztuki Sakralnej we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, dr Volodymir Yatsulchak oraz Oleksandr Pankovets.

Rozpoczęcie, to jest, indywidualne błogosła­wieństwo przystępujących do pisania ikony, miało miejsce na Jasnej Górze, w Sali Rycerskiej, gdzie znajduje się piękna kopia obrazu. Ojciec Tomasz Tlałka, paulin, modlił się nad każdym z nas o Ducha Świętego: zstąp na tych wybranych, przemieniaj ich serca i umysły, uzdrawiaj ich ciała i oczyszczaj dusze, aby na chwałę Błogosławionej i Przenajświętszej Trójcy, na pożytek Kościoła i dla radości ludzi, opisywali Słowo Boże, które stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.

Samo pisanie ikony przebiegało w atmosferze modlitwy, a całe warsztaty miały charakter rekolekcji. Bliskość Jasnej Góry stwarzała możliwość codziennej obecności w kaplicy cudownego obrazu i wpatrywania się w oblicze Jasnogórskiej Pani, co później przekładało się na właściwe kreski na desce, a przede wszystkim rysy w sercach uczestników.  Zatem, był to czas nie tylko pisania ikony i poznawania jej historii, ale budowania osobistej relacji z Bogiem poprzez kontemplację wizerunku Bożej Matki. Był to również czas codziennej medytacji słowa Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu, śpiewu chorału gregoriańskiego, a także dzielenia się doświadczeniem wiary i pisania ikon.

Pisanie ikony miało jeszcze jeden, szczególny akcent, przebiegało w duchowej łączności z Kościołem w Syrii. Ta intencja towarzyszyła nam niezależnie od  przeznaczenia powstającej ikony. Nasze modlitwy, podejmowana asceza i trud pracy kierowane były w stronę Syrii i ofiarowane w intencji prześladowanych chrześcijan. Konkretnym tego wyrazem była możliwość ofiarowania wykonanej przez siebie ikony na licytację, z której dochód ma być przeznaczony na pomoc Kościołowi w Syrii.

Najgłębszym sensem pisania ikony jest duchowa przemiana samego piszącego. W ten sposób oddaje on chwałę Bogu i służy pożytkowi Kościoła. Głębię tej prawdy oddaje modlitwa odmawiana przy szlifowaniu deski: Bogarodzico Dziewico Maryjo! Ucz mnie łagodności i delikatności, wrażliwości i czułości, a jednocześnie wspieraj, abym nie uchylał się od wymagań ascezy. Jak wychowałaś swego Boskiego Syna, będąc pierwszą Jego nauczycielką, tak wychowuj i mnie, piszącego tę ikonę, do wymagającej miłości względem siebie samego oraz względem moich sióstr i braci. Niech Twoja czułość ogarnie tych, którzy będą oddawać cześć tej ikonie. Amen.

s. Wernika Dryl OSU                                                                         

Na dziś


Działajcie nie traćcie czasu,
wierzcie, wysilajcie się,
ufajcie...

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

Urszulańskie Dni Młodych

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych